Falconisti v Rimavskej Sobote sa venujú hendikepovanému športovcovi Romanovi Farkašovi s downovým syndrómom. Jeho príprava na turnaj v Košiciach, ktorý sa uskutočnil koncom novembra, trvala viac ako päť mesiacov. Tréning sa vyplatil a štyridsaťročný taekwondista v predvádzaní foriem Poomsae v Taekwondo WT, bol úspešný. Po turnaji v Košiciach bol nominovaný na Majstrovstvá Slovenskej republiky (MSR), ktoré sa uskutočnia už tento víkend v Košiciach.

Podľa členov Falconu, Roman zo začiatku nemal žiadnu výstroj, a tak mu deti darovali časti kimona. Stále však nemá halovú obuv. Aby mohol štartovať na vyšších súťažiach, potrebuje ale inú a kompletnú výstroj. Hendikepovaného športovca prednedávnom sumou približne 300 eur podporila aj rimavskosobotská samospráva. Financie športovcovi prišiel odovzdať počas tréningu primátor mesta Jozef Šimko. „Okrem financií odovzdal Romanovi uznanie mesta v podobe diplomu a poháru,“ ozrejmil predseda, ktorý o nádejnom reprezentantovi osobne primátora informovali. „Má veľkú nádej reprezentovať mesto na vrcholových turnajoch,“ doplnil.

Hendikepovaných športovcov, ktorí majú záujem o bojový šport Taekwondo WT zastrešuje v Európe European Para TaekwondoUnion (EPTU) a celosvetovo je to World Para Taekwondo (WPT). Od roku 2006 začali fungovať para turnaje v športovom zápase. Následne od roku 2013 sa pridala disciplína predvádzanie foriem Poomsae – Martial art forms. V januári 2017 bolo „ParaTaekwondo“ oficialne zaradené do programu Paraolympíjskych hier v roku 2020 v Tokiu. Veľkú šancu dostať sa na olympiádu vo svojej kategórii má aj Roman. „Keďže je na Slovensku jediný má výhodu, že on sa nemusí prebojovať, jeho nominuje štát,“ upresnil Róbert Kuvik, člen klubu Falcon. Roman má za sebou už aj prvé skúšky, páskovanie, ktoré podľa slov predsedu klubu Jaroslava Dóbiho zvládol na jednotku. Stal sa držiteľom žltého pásu 8.keup. Roman Farkaš má v klube Falconu aj so svojimi trénermi Miroslavom Bitalom a Viktóriou Bitalovou vysoké ciele a ako naňho prezradil Róbert Kuvik, jeho najväčším Taekwondo vzorom je Chuck Norris.

  

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Jaroslav Dóbi