začať trénovať Kontaktujte nás
0907 147 107
Dom služieb
Rimavská Sobota

Slovenskí reprezentanti vybojovali bronzové medaily na Majstrovstvách Sveta

Začiatkom decembra sa uskutočnili v poradí už 43. Majstrovstvá Sveta v športovej chanbare japonskom v Tokiu. Šampionátu sa zúčastnilo približne 750 chanbaristov z 35 krajín sveta. Po druhýkrát sa ich zúčastnila aj slovenská reprezentácia na čele s Tiborom Figeiom a Laurou Dávidovou (obaja Falcon TKD Rimavská Sobota). V sobotu, 8.decembra, sa uskutočnil rozhodcovský seminár a v nedeľu sa uskutočnili samotné majstrovstvá Sveta v športovej hale, kde sa budú konať aj Olympijské Hry o dva roky.

Na tatami nastúpil 37-ročný Tibor Figei v kategórii 1. Kyu (hnedé pásy, ktoré sú hneď pod čiernymi, majstrovskými) v dvoch disciplínách. V prvej z nich (nito – kombinácia krátkeho a dlhého meča) sa dostal až do 4. kola (semi-finále), keď porazil väčšinou športovcov z ázijských krajín a vybojoval si tak hneď vo svojej prvej disciplíne bronzovú medailu. Touto medailou tak nadviazal na úspech z roku 2016, kedy dokonca vybojoval historicky prvú zlatú medailu pre Slovensko. Vo svojej obľúbenej disciplíne chocken morote (dlhý meč obojruč) sa dostal do druhého kola, kde ale vypadol s japonským reprezentantom. Tibor je úradujúcim vicemajstrom Európy práve v disciplíne nito, z minulého roka, keď sa majstrovstvá Európy konali v Ríme v Taliansku.

14-ročná Laura Dávidová (majsterka Európy z roku 2017) nastúpila v kategórii žien 1-10 kyu (biele až hnedé pásy) taktiež v dvoch disciplínach. Vo svojej prvej disciplíne kodachi (krátky meč) sa dostala do druhého kola, kde ale následne vypadla s japonskou reprezentantkou. Vo svojej druhej a obľúbenej disciplíne tate kodachi (krátky meč – štít) sa dostala taktiež do 4. kola (semi-finále), keď prevažne porazila súperky z ázijských krajín a vybojovala tak historickú bronzovú medailu pre Slovensko v tejto kategórii. V ten deň teda slovenskí reprezentanti vybojovali dve bronzové medaily. Tibor Figei mal vo svojej kategórii 46 súperov a Laura Dávidová 34.

Pre Tibora Figeia to bola už 9-ta medaila z najväčších súťaží (Majstrovstvá Sveta, Európy, Svetové Hry a Európsky Hry) za posledné tri roky. Tento rok okrem bronzovej medaily zo spomínaných majstrovstiev Sveta vybojoval túto sezónu tak 3 medaily (jednu striebornú a dve bronzové) na 1. Európskych Hrách pre všetky športy, ktoré sa uskutočnili v auguste v Holandskom Heerenvene. Okrem toho získal v tejto sezóne 3 zlaté a 2 bronzové medaily (vrátane absolútneho titulu tzv. Grandšampióna) na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa uskutočnili v Rimavskej Sobote. Takisto si vybojoval aj 2 zlaté a 2 strieborné umiestnenia na majstrovstvách Poľska a stal sa aj víťazom nultého ročníka Chanbara ligy 2018 v kategórii dospelých. Na základe týchto výsledkov by slovenskému reprezentantovi nemala ujsť ani cena najlepšieho chanbaristu za rok 2018, ktorú mu odovzdajú koncom januára na seminári v Žiline.

Laura Dávidová si okrem spomínaného umiestnenia na majstrovstvách Sveta vybojovala 3 zlaté (vrátane absolútneho titulu tzv. Grandšampióna), jednu striebornú a bronzovú medailu na majstrovstvách Slovenska. Takisto si vybojovala prvé miesto v nultom ročníku Chanbara ligy 2018 vo svojej kategórii starších žiakov a žiačok. Na základe týchto výsledkov by slovenskej reprezentantke nemala ujsť ani cena najlepšej chanbaristky za rok 2018, ktorú jej odovzdajú koncom januára na seminári v Žiline.

Zdroj/Foto/Video: Tibor Figei  /  WWW.RIMAVA.SK